Zarządzanie Parafią

Zobacz na stronie WWW »

Zarządzanie Parafią

4 maja 2021 r.

 

Od wydawcy

Od wydawcyŚmierć nowego życia jest nadal postrzegane w kategoriach misterium. Świat biologii i medycyny potrafi ten fakt dokładnie opisać, wielu zdobywa się nawet na wyrażenie niesamowitego zadziwienia nad cudem zaistnienia nowej osoby ludzkiej. To, co daje człowiek w połączeniu ze stwórczym działaniem Pana Boga od samego poczęcia, staje się uprawnioną osobą ludzką, a więc kimś, komu od początku swego zaistnienia przysługują jasno określone prawa, zwłaszcza pierwsze z nich, a więc prawo do życia...

Tymi słowami rozpoczyna się artykuł poświęcony niezwyle trudnym zagadnieniom - śmierci dziecka w łonie matki lub po porodzie bez możliwości chrztu. W tej trudnej sytuacji rola Duszpasterza jest nieoceniona. Mimo trudnej tematyki, zachęcam do lektury artykułu. Od trudności nie uciekniemy, a możemy im sprostać - Godny pogrzeb dla człowieka poczętego »

Skoro o śmierci mowa, polecam również artykuł dotyczący odpowiedzialności Proboszcza, jeśli chodzi o cmentarze wyznaniowe. Oficjalne dane statystyczne wskazują jednoznacznie, że większość cmentarzy w Polsce przynależy do związków wyznaniowych, z czego najliczniej występują cmentarze katolickie związane z parafią. Zadania proboszcza jako zarządcy parafią posiadającą własny cmentarz obejmują zatem działania związane z administrowaniem także tą nieruchomością. Zdecydowane odróżnienie obszarów aktywności zarządcy cmentarza i obowiązków z nimi związanych pozwoli na uniknięcie odpowiedzialności za naruszenie przepisów powszechnie obowiązujących, zwłaszcza tych dotyczących prawa konkurencji. Cmentarze wyznaniowe – odpowiedzialność proboszcza »

A teraz coś pod kątem katechezy i wystąpień. Gorąco zachęcam również do obejrzenia dwóch webinarów, prowadzonych przez panią Gabrielę Borowczyk. Każdy kto próbuje przekazać wiedzę innym doskonale wie, jak trudne jest zaangażowanie grupy. Dlatego gorąco zachęcam do o obejrzenia i wysłuchania wykładu Pani Gabrieli Borowczyk pt. „Myślenie wizualne dla Katechetów”. Facylitacja graficzna i myślenie wizualne to techniki wykorzystywane nie tylko w biznesie, ale również podczas szkoleń i wykładów. Techniki myślenia wizualnego pozwolą zmienić dynamikę grupy i zwiększyć jej zaangażowanie.

Są one dostępne na stronie www.zarzadzanieparafia.pl w zakładce PRELEKCJE ». Jeśli nie ma Ksiądz dostępu, polecam DOSTĘP TESTOWY »

Bardzo dziękuję za wszystkie pytania od naszych Czytelników i zachęcam do zadawania kolejnych: [email protected]. Jeśli nie jest Ksiądz naszym Czytelnikiem, zachęcam do zapoznania się z publikacją bezpłatnie: Egzemplarz testowy do pobrania »

Gorąco zachęcam do lektury!

Łączę wyrazy szacunku

Marta Grabowska-Peda, wydawca

PS ​Jeśli Ksiądz Proboszcz nie miał jeszcze okazji zapoznać się z naszą publikacją ani materiałami w wersji elektronicznej, zachęcam do wypróbowania bezpłatnie przez 14 dni. Wystarczy wypełnić FORMULARZ REJESTRACJI »

 
 

Zarządzanie Parafią RWD

 
 

Godny pogrzeb dla człowieka poczętego. Duszpasterz wobec śmierci dziecka w łonie matki lub po porodzie bez możliwości chrztu

W kan. 871 Kodeksu Prawa Kanonicznego ustawodawca kościelny stwierdził, że płody poronione, jeśli żyją, należy – jeśli to możliwe – ochrzcić. Prawodawcy chodzi o zrealizowanie prawa osoby poczętej do udziału w pełni zbawienia, o którą Kościół winien się troszczyć z najwyższą starannością. Fakt ten jest istotny również dla zorganizowania odpowiedniego pochówku. Również Karta Pracowników Służby Zdrowia wydana przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia z 1995 roku rozstrzyga, iż płodowi już martwemu należy się szacunek właściwy każdemu zmarłemu człowiekowi. Wynika z tego, że nie wolno go niszczyć, jakby był jakimś odpadem. W granicach możliwości należy mu się należyty pochówek (nr 146). Także polskie prawo cywilne określa możliwości zorganizowania pochówku przez najbliższych dla osób martwo urodzonych.

Duszpasterz powinien pokierować modlitwą w taki sposób, aby odpowiednio nią objąć rodziców i rodzinę zmarłego dziecka. W przypadku dzieci ochrzczonych można sprawować Mszę św. w intencji rodziców, którzy przeżywają jedno z najtrudniejszych doświadczeń ludzkich. Trzeba mieć również świadomość tego, iż nauczanie Kościoła nie traktuje pochowania dzieci poronionych jako obowiązku religijnego, dlatego dopuszcza, aby dzieci zmarłe w okresie płodowym zostały pochowane bez religijnego obrzędu, lecz zawsze z zachowaniem takiego sposobu pochowania, który jest godny osoby ludzkiej. Jeśli jednak rodzice dziecka poronionego proszą o radę i pomoc lub dzielą się tym trudnym doświadczeniem śmierci z proboszczem, powinien on dopomóc w organizacji godnego pochówku. Nie można tej sprawy zlekceważyć lub zbagatelizować. Należy również wyraźnie wspierać osoby lub organizacje, które zajmują się organizowaniem godnego pochówku dla dzieci z aborcji lub pozostawionych po aborcji.

Pełna treść artykułu dostępna na www.zarzadzanieparafia.pl »

Jeśli nie ma Ksiądz dostępu, proponuję DOSTĘP TESTOWY »

   Zobacz więcej »   
 
 

Cmentarze wyznaniowe – odpowiedzialność proboszcza

Oficjalne dane statystyczne wskazują jednoznacznie, że większość cmentarzy w Polsce przynależy do związków wyznaniowych, z czego najliczniej występują cmentarze katolickie związane z parafią. Zadania proboszcza jako zarządcy parafią posiadającą własny cmentarz obejmują zatem działania związane z administrowaniem także tą nieruchomością. Zdecydowane odróżnienie obszarów aktywności zarządcy cmentarza i obowiązków z nimi związanych pozwoli na uniknięcie odpowiedzialności za naruszenie przepisów powszechnie obowiązujących, zwłaszcza tych dotyczących prawa konkurencji.

Dlatego warto zaznaczyć i podkreślić, czym charakteryzują się i co zaliczmy do sfery utrzymania i zarządzania cmentarzami, a czym jest organizowanie usług cmentarnych, i porównać to z usługami pogrzebowymi.

Utrzymanie cmentarzy wyznaniowych i zarządzanie nimi należy do obowiązków parafii, których są one własnością. Dlatego zarządcą (często jednocześnie administratorem) cmentarza wyznaniowego jest proboszcz takiej parafii. Czynności administrowania cmentarzem proboszcz może powierzyć wyznaczonej do tego celu przez niego osobie lub przedsiębiorstwu na podstawie umowy, która określa zakres tego administrowania, z zachowaniem jednak uprawnień proboszcza jako zarządcy cmentarza. Nie tylko celowe działania, ale także zaniedbanie mogą spowodować odpowiedzialność cywilną z tytułu ewentualnych uchybień w zarządzie danego cmentarza na podstawie przepisów prawa cywilnego. Dlatego istotne jest poznanie ciążących na proboszczu zobowiązań i wcześniejsze zadbanie o terminowe i dokładne ich wykonywanie.

Podstawowym obowiązkiem zarządu cmentarza jest utrzymywanie czystości na ścieżkach, wywóz śmieci, remont dróg cmentarnych, a także utrzymanie zieleni, trawników oraz parkingów przycmentarnych. Warto jednak dokonać szerszej analizy konkretnych zobowiązań wynikających z tej funkcji.

W obszarze obowiązków zarządczych należy wyróżnić:

- czynności administracyjne, tj. nadzór architektoniczno-urbanistyczny, sanitarny i porządkowy, prowadzenie ksiąg, udostępnianie infrastruktury cmentarza;

- czynności porządkowe, do których zalicza się: pielęgnacja zieleni, konserwacja urządzeń cmentarnych i utrzymanie czystości;

- czynności związane z rozbudową infrastruktury cmentarza.

Trzeba pamiętać, że powyższe obowiązki zarządcy, w przeciwieństwie do usług pogrzebowych, nie są otwarte dla konkurencji. Oznacza to, że zarówno tworzenie cmentarzy, jak i sprawowanie czynności zarządczych nad nimi, zostało wyłączone spod powszechnie obowiązujących przepisów związanych z otwartym rynkiem. Wszelkie czynności w tym zakresie mogą być wykonywane samodzielnie przez zarządcę cmentarza, a także przekazane innemu podmiotowi, jednak nie może istnieć cmentarz prywatny. Jedynymi podmiotami, które mogą prowadzić cmentarze, są władze kościelne albo świeckie.

Polecam pełną treść artykułu na www.zarzadzanieparafia.pl »

   Zobacz więcej »   
 
 

Z jakich terminów może skorzystać uczestnik postępowania administracyjnego?

Z różnych przyczyn załatwiając sprawę administracyjną, wchodzimy w tzw. bieg postępowania administracyjnego. W celu wyeliminowania z obiegu decyzji czy wyroków błędnych i niesprawiedliwych potrzebna jest możliwość odwołania się od nich, a wcześniej możliwość wpływania na ich treść. Jednym z narzędzi, którym jako interesant urzędu możemy się posłużyć, są terminy. Choć przyjmuje się, że ich zadaniem jest zapewnienie szybkiego i sprawnego załatwienia sprawy administracyjnej, wskazuje się na różne rodzaje terminów, dzieląc je według rozmaitych kryteriów. Aby jednak nie zanudzać teorią i skupić się na praktycznych przykładach, w niniejszym artykule zostaną omówione głównie te związane z decyzjami i postanowieniami oraz odwołaniem się od nich.

   Zobacz więcej »   
 
 

Dofinansowanie na termomodernizację obiektów zarządzanych przez parafię

Poprzednie nabory, w których mogły uczestniczyć parafie, odnosiły się przede wszystkim do kwestii:

  • Źródła ciepła;
  • Termomodernizacji budynków zabytkowych – w tym ocieplania ścian, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, wymiany dachu.

Głównym podmiotem na rynku, który dofinansowuje projekty parafii, jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na ten moment nie są prowadzone nabory skierowane dla kościołów.

W celu przygotowania się do nowej perspektywy finansowej na lata 2021–2027, ważne jest, aby przygotować odpowiednią dokumentację do potrzeb konkursowych. Jest to element uniwersalny, który występuje przy każdym naborze, tj.:

  • Kosztorys wraz z dokumentacją techniczną (planistyczną i wykonawczą);
  • Pozwolenie na budowę;
  • Audyt efektywności energetycznej.

Kluczowym dokumentem, który pozwala na ubieganie się o dofinansowanie, jest audyt efektywności energetycznej. Motywuje on potrzebę wykonania termomodernizacji budynku. Jest to analiza bieżącego stanu technicznego obiektu oraz analiza wariantów realizacji inwestycji wraz z oszacowaniem oszczędności zużycia energii. Audyt pozwoli określić, gdzie występują problemy z efektywnością energetyczną budynku i co należy zmienić. Inwestycje powinny znacząco wpływać na redukcję zużycia energii, emisji dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji do powietrza.

Program rządowy dofinansowania termomodernizacji budynków mieszkalnych »

   Zobacz więcej »   
 
 
Zarządzanie Parafią RWD  

W następnych wydaniach:

- Prawo autorskie w praktyce parafialnej – cytowanie, strony internetowe, gazetki parafialne, kazania, ceremonie religijne, sankcje za naruszenie praw autorskich
- Duchowny lub pararfia jako strona w procesie cywilnym – ustanowienie pełnomocnika, czy parafia może ponieść szkodę, mediacje
- Co z rodziną w czasie pandemii? – opinia
- Urlopy pracowników, wolne od pracy zleceniobiorcy – jak udzielać, kiedy przysługuje
- Wzór umowy najmu lokalu użytkowego wraz z komentarzem
- „Z życia cmentarza” – Kazus dotyczący woli zmarłego odnośnie pochowania w określonym miejscu
- Potajemne nagrywanie rozmów z duchownym
- Media społecznościowe w służbie parafii i ewangelizacji
- Nowe technologie w służbie parafii

Więcej na ten temat »

 
 
 
 

Bezpłatny ebook dla Czytelników Zarządzania Parafią »

 
 
 

Zarządzaj swoim kontem:

 

Drogi Użytkowniku, wychodzimy naprzeciw Twoim oczekiwaniom – masz możliwość zarządzania swoim kontem. Jeśli np. planujesz urlop, możesz ograniczyć częstotliwość wysyłek poprzez usługę Mała przerwa. Umożliwiamy Ci m.in. edycję Twoich danych osobowych, za co otrzymasz wyjątkowego, bezpłatnego e-booka. Sam decydujesz, które nasze elettery – spośród 16 kategorii tematycznych - chcesz otrzymywać i jak często.

 
Zarządzanie Parafią RWD

Wiarygodna
firma

Zarządzanie Parafią RWD

Atest
antyspamowy

Zarządzanie Parafią RWD

Ochrona
Twoich danych

Sprawdź, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe »