Zarządzanie w ochronie zdrowia - PRAWO, PACJENT, DANE OSOBOWE
  Otwórz w przeglądarce WWW  
Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia
  14marca 2024 r.
  Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia
 
Klaudyna Saja-Żwirkowska
 
Klaudyna Saja-Żwirkowska
Redaktor
 
Droga Czytelniczko! Drogi Czytelniku!

Celem każdego leczenia ortodontycznego jest poprawa estetyki, warunków zgryzowych oraz rysów twarzy pacjenta. We współczesnej ortodoncji jest wiele rodzajów aparatów: ruchome, nakładkowe alignery – czy aparaty stałe, na których głównie będziemy się opierać w tym tekście gdyż rosnąca popularność leczenia  tymi aparatami  u dzieci i dorosłych jest coraz większa.

PS Z najnowszego numeru magazynu Gabinet stomatologiczny Prawo i Praktyka dowiesz się:

 
Zapraszam do lektury!
 
 

Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia

 
 
.
 
Temat tygodnia
 
 
 
 
 
Techniki i materiały stosowane w ortodoncji – aparaty stałe, co stomatolog ogólny powinien wiedzieć
 

Aparat stały składa się z trzech podstawowych części, czyli: zamków, łuków oraz elementów dodatkowych-akcesoriów. Obecnie na rynku jest dostępny duży wybór zamków (metalowe, ceramiczne, kompozytowe), jednakże wszystkie z nich mają takie samo zadanie, czyli przeniesienie sił na zęby. Pomiędzy zamkiem a powierzchnią szkliwa wyróżnić można kilka mechanizmów wiązania: retencję mechaniczną, która wykorzystuje duże zachyłki powierzchni, adhezję ceramiczną uzyskiwaną przez zastosowanie silanów, retencję mikromechaniczną dzięki wytworzeniu szczelin i porowatości oraz mikrowytrawienia czy piaskowania podstawy zamka.

Zamki indywidualne

Zamki indywidualne są wykonywane i stosowane u pacjentów, u których z powodu różnic kształtów zębów żadne aparaty, czy zamki nie będą optymalne.

Obecnie zamki indywidualne są wycinane przy zastosowaniu techniki CAD-CAM, wykonuje się podstawę każdego zamka dla określonego miejsca na powierzchni pojedynczego zęba. Siła wiązania zamka powinna być wysoka by uniknąć odrywania się w trakcie leczenia.

Klejenie zamków można wykonać metodą bezpośrednią. Jest to metoda kliniczna rutynowa, w której lekarz musi ocenić prawidłowość i właściwą pozycje zamka. Natomiast metoda pośrednia wykonywana jest na modelach w laboratorium i później przeniesiona za pomocą specjalnej matrycy na łuk zębowy.

(II)Zalety bezpośredniego przyklejenia elementów aparatu

Zamki można przyklejać do zębów częściowo wyrzniętych, odpadanie zamka łatwo dostrzec, niema potrzeby zamykania luk między zębami po zakończeniu leczenia, nie ma potrzeby separowania zębów, zamki przyklejone bezpośrednio są bardziej elastyczne.

Natomiast są też wady bezpośredniego przyklejania zamków: odpadanie zamków, usuwanie aparatu przyklejonego zajmuje więcej czasu, po odpadnięciu przyklejonego zamka ząb może przesunąć się względem łuku drucianego i może wystąpić nawrót wadliwej pozycji ,czasem może się okazać konieczne wykonanie nowego łuku po ponownym przyklejeniu zamka.

Zamki zawierają kanał, w którym umieszczany jest łuk druciany, kanał może być wąski lub szeroki. Oprócz zamków czy rurek na zęby trzonowe istnieje wiele zaczepów zapewniających dodatkowe punkty umocowania elastyków lub ligaturowych wiązań.

Zawsze należy zwracać uwagę na prawidłowe położenie zaczepów przytwierdzanych do zęba. Zaczepy językowe powinny być tak montowane by nie powodowały podrażnienia tkanek miękkich.

Po zakończonym leczeniu należy pamiętać by bezpiecznie usunąć ze szkliwa resztki kleju, jeśli materiał był za bardzo połączony ze szkliwem możliwe jest uszkodzenie podczas zdejmowania ze względu na oddzielanie się materiału od powierzchni szkliwa.

Pierścienie ortodontyczne to specjalne metalowe opaski na zęby, cementowane na zęby trzonowe szóste lub siódme, posiadają ergonomiczny kształt i są bezpieczne dla dziąsła.

Typowy pierścień na trzonowiec należy osadzać, naciskając ręcznie na powierzchnię mezjalną i dystalną przemieszczając pierścień bliżej brzegu dziąsłowego.

Występują również pierścienie na zęby przedtrzonowe, jednak te są stosowane nie tak często jak te na trzonowce.

 
Czytaj więcej   ❯
 
 
 

Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia

 
.
 
Procedury
 
 
 
 
 
Dokumentacja medyczna od marca 2024 roku
 
Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia

Od 12 marca 2024 r. obowiązuje nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Wśród zmian można wymienić te dotyczące m.in. karty segregacji medycznej, historii choroby pacjenta związanej z segregacją medyczną oraz skierowaniem pacjenta do miejsca udzielania świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, zmiany wykazu chorych oddziału czy dokumentacji prowadzonej przez dysponenta zespołu ratownictwa medycznego. Poznaj nowe zmiany.

Pamiętaj, że po skierowaniu z ratunkowego oddziału szpitalnego do placówki podstawowej opieki zdrowotnej, zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej, świadczeniodawca udzielający świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej ma obowiązek zapewnienia możliwości realizacji postępowania diagnostyczno-leczniczego, odpowiednio dla lekarza POZ, w tym leczenia pacjenta. Ponadto świadczeniodawca z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej powinien zapewniać świadczeniobiorcom w kosztach własnej działalności dostęp do: opieki ambulatoryjnej w miejscu udzielania świadczeń oraz opieki w miejscu zamieszkania świadczeniobiorcy, jeśli jego stan zdrowotny tego wymaga i uniemożliwia opiekę ambulatoryjną.

Miej na względzie, że udzielający świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej jest zobowiązany do informowania pacjentów o zasadach i organizacji nocnej i świątecznej opieki, zwłaszcza przez umieszczenie, w sposób widoczny i ogólnodostępny, informacji w miejscu udzielania świadczeń i w siedzibie świadczeniodawcy. Stąd pacjent niebędący w stanie nagłym może skorzystać w ramach podstawowej opieki zdrowotnej z rodzaju nocna i świąteczna opieka zdrowotna, tj. poza godzinami wizyt w bieżącym tygodniu przyjmowania pacjentów czy wizyt domowych, o czym należy informować pacjenta.

Zmiany w dokumentacji dotyczące karty segregacji medycznej

Zauważ, że zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra zdrowia z 14 lutego 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania zmianie ulegają dane zawarte w karcie segregacji medycznej w § 20a ust. 2 pkt 2, tj. będzie ona musiała zawierać informacje dotyczące rejestracji pacjenta do szpitala: numeru głównego wykazu przyjęć i wypisów oraz numeru wykazu chorych oddziału.

Prawnik, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Szczecińskiego i studiów podyplomowych „Prawa i Wolności człowieka” zorganizowanych przez Instytut Nauk Prawnych PAN i Helsińską Fundację Praw Człowieka. Autorka i współautorka kilkuset artykułów i kilku publikacji książkowych z zakresu tematyki prawa pracy, bhp, ochrony zdrowia, praw człowieka

 
Pobierz   ❯
 
 
 
Nowe wymogi postępowania z wadliwymi substancjami
 
Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia

Nowe przepisy wprowadzają zaktualizowane wymogi dotyczące postępowania z uszkodzonymi, sfałszowanymi lub przeterminowanymi środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi. Podmioty zobowiązane do postępowania z takimi substancjami mają teraz większą elastyczność w wyborze metod ich izolacji. Poznaj szczegóły nowych rozwiązań.

Rozporządzenie ministra zdrowia z 20 lutego 2024 r. w sprawie postępowania z wadliwymi substancjami o charakterze substancji kontrolowanych, które weszło w życie 1 marca, zawiera drobne zmiany w stosunku do poprzedniego rozporządzenia o tym samym tytule.

Zawiadomienie właściwego podmiotu

Zobowiązany, tj. podmiot mający zepsute, sfałszowane lub którym upłynął termin ważności środki odurzające, substancje psychotropowe lub prekursory kategorii 1, ich mieszaniny lub produkty lecznicze zawierające w swoim składzie środki odurzające, substancje psychotropowe lub prekursory kategorii 1 (dalej: substancje) powinien niezwłocznie (tuż po ujawnieniu okoliczności wymuszających ich zniszczenie):

  • umieszczać je w urządzeniach lub obszarach, oznaczonych jako służące do przechowywania takich substancji, albo
  • zabezpieczać je przed wykorzystaniem przy użyciu zwalidowanego skomputeryzowanego systemu zapewniającego takie zabezpieczenie.

Tym samym nowe przepisy przyznają swobodę co do doboru metod odizolowania tych substancji.

Głównego Inspektora Farmaceutycznego powinien zawiadomić podmiot działający w zakresie:

a) wytwarzania lub importu produktu leczniczego oraz

b) wytwarzania, importu lub dystrybucji substancji czynnej.

Jednostki podlegające lub nadzorowane przez ministra obrony narodowej zawiadamiają inspektora wojskowego, natomiast pozostałe podmioty inspektora wojewódzkiego.

Zobowiązany powinien również zawiadomić na piśmie odpowiedni dla swej działalności podmiot wskazany w § 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia (Głównego Inspektora Farmaceutycznego albo wojskowego inspektora farmaceutycznego, albo wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności).

Takie zawiadomienie, które nie dotyczy produktu leczniczego, powinno zawierać:

  • nazwę środka odurzającego, substancji psychotropowej lub prekursora kategorii 1 (dalej: środka/substancji/prekursora);
  • nazwę handlową tego środka/substancji/prekursora;
  • ilość czystego środka/substancji/prekursora, wyrażoną w gramach, zaokrągloną do drugiego miejsca po przecinku;
  • numer serii środka/substancji/prekursora;
  • ich daty ważności.
 
Pobierz   ❯
 
 
Dołącz do nas w mediach
społecznosciowych
 
Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia Facebook
Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia LinkedIn
 
 
 
Newsletter
 
Zarządzanie
w ochronie
zdrowia
Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia
 
Zarządzaj swoim kontem
 
 
 
Drogi Użytkowniku, wychodzimy naprzeciw Twoim oczekiwaniom – masz możliwość zarządzania swoim kontem. Jeśli np. planujesz urlop, możesz ograniczyć częstotliwość wysyłek poprzez usługę "mała przerwa". Umożliwiamy Ci m.in. edycję Twoich danych osobowych, za co otrzymasz wyjątkowego, bezpłatnego e-booka. Jeśli interesują Cię również inne tematy, możesz spośród 16 kategorii tematycznych wybrać elettery, które chcesz otrzymywać.
 
 
Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia
 
Przejdź do wybranej strefy
 
 
 
Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia Moje
dane
  Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia Mała
przerwa
  Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia Moje
elettery
  Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia Moje
zainteresowania
 
 
 
Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia Zadzwoń 22 518 29 29   Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia Napisz [email protected]   Obserwuj nas Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia Zarzadzanie w Ochronie Zdrowia
 
Wiedza i Praktyka sp. z o.o., ul. Łotewska 9A, 03-918 Warszawa,
tel.: (22) 518 29 29, e-mail: [email protected]
Numer NIP: 526-19-92-256, Numer KRS: 0000098264 - Sąd Rejonowy
dla m.st. Warszawy w Warszawie,
XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Wysokość kapitału zakładowego: 200 000 zł.
Nr rejestrowy BDO: 000008579
 
Polityka prywatności   |   Regulamin   |   Reklama   |   www.wip.pl
 
 
Jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać wiadomości, wypisz się.

 

Sprawdź, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe »