Ochrona Środowiska

Wystawienie karty przekazania odpadów w BDO

Zobacz na stronie WWW »

Ochrona Środowiska

21.01.2020

 

Uwaga! Kolejne zmiany w przepisach odpadowych »

 
 

Drogi Czytelniku,

Karta przekazania odpadów jest sporządzana w Bazie danych odpadowych (BDO) w czasie rzeczywistym przez podmiot przekazujący odpady, przed rozpoczęciem ich transportu do kolejnego posiadacza. Podmiot przekazujący odpady jest zobowiązany do kompletnego uzupełnienia karty, w tym do wpisania masy odpadów oraz transportującego i przyjmującego odpady.

Więcej w dzisiejszym artykule!

Agnieszka Bisiorek
redaktor prowadzący miesięcznika "Aktualności ochrony środowiska"

 
 

W najnowszych numerach "Aktualności Ochrony Środowiska" m.in.:

Odbierz BEZPŁATNY numer teraz »

 
 

Zapraszamy na szkolenia!

Ewidencja odpadów w BDO od 1 stycznia 2020 r.

Zapoznaj się z pełną listą szkoleń »

 
 

Przygotuj się na 7 zmian w bazie danych o odpadach »

 

Jak wystawić kartę przekazania odpadów w BDO?

Główny użytkownik loguje się do BDO (mając pełny dostęp do systemu) przez krajowy węzeł identyfikacji elektronicznej - potwierdza tożsamość przez epuap/profil zaufany. Użytkownik podrzędny korzysta z logowania natywnego - dostęp uzyskuje przez login i hasło, przez co ma ograniczone funkcjonalności (np. nie może wysyłać sprawozdań, ale wystawia KPO).

Podczas pierwszego logowania użytkownik główny nadaje innym podmiotom uprawnienia (główne lub podrzędne) i decyduje jaki zakres dostępu im przyznać.

Każdy użytkownik główny musi potwierdzać tożsamość elektronicznie. W systemie nie ma ograniczeń dla jednego przedsiębiorstwa w zakresie liczby użytkowników.

W BDO mamy możliwość wskazania pełnionej roli: przekazującego, transportującego lub przyjmującego odpad. Chcąc przekazać odpad (wystawić KPO) wybieramy miejsce prowadzenia działalności.

Obieg KPO pomiędzy kolejnymi zakładkami w BDO wygląda następująco:

1. Tworzenie nowej karty w zakładce planowane (wystawianej maksymalnie z 30 dniowym wyprzedzeniem) - karta nie ma numeru i obiegu formalnego, inne podmioty jej nie widzą. Kartę planowaną można usunąć, zapisać lub zatwierdzić (usunięcie KPO na tym etapie nie pozostawia śladu w systemie).

2. Następnie karta jest zatwierdzana przez przekazującego – wtedy zostaje jej nadany numer i staje się widoczna dla transportującego, który dostaje powiadomienie o sporządzeniu karty.

3. Gdy transportujący zatwierdza transport karta trafia do zakładki potwierdzenie wygenerowane – wtedy przejmujący widzi ją w systemie. Kierujący środkiem transportu musi posiadać potwierdzenie wygenerowane z BDO umożliwiające weryfikację informacji zawartych w KPO ze stanem rzeczywistym – w formie elektronicznej lub wydruku.

Przekazujący może wygenerować w potwierdzenie dla transportującego - karta automatycznie przejdzie do zakładki potwierdzenie wygenerowane. Jest to przydatne rozwiązanie dla transportujących bez dostępu do Internetu oraz w sytuacji, gdy jesteśmy przekazującym i transportującym odpad jednocześnie.

4. Gdy przejmujący potwierdza przyjęcie odpadu karta zmienia status na zrealizowane przejęcie.

5. Ostatnim krokiem obiegu KPO jest zatwierdzenie przez transportującego końca transportu (status karty: potwierdzony transport - brak możliwości edycji).

Wypełniona KPO jest zapisywana w BDO z możliwością wydruku.

Dowiedz się więcej

 
 

Zapraszamy na e-szkolenie

 
 

Polecane dla Ciebie

Gospodarka odpadami – konsekwencje wprowadzenia w życie nowych przepisów Sprawozdania z zakresu ochrony środowiska. Raport do KOBiZE
Dowiedz się więcej » Nowość - Zamów »

 
 

Gospodarowanie Odpadami

 
 

Kary za nieprzestrzeganie przepisów? Sprawdź, jak ich uniknąć!

Prowadząc firmę, która korzysta ze środowiska (np. poprzez emisję szkodliwych substancji do powietrza) musisz być świadom również odpowiedzialności, Ochrona środowiska od A do Zktóra się z tym wiąże. Jesteś zobowiązany do przestrzegania przepisów związanych z ochroną środowiska, w przeciwnym razie grożą Ci wysokie kary.

Śledź na bieżąco swoje nowe obowiązki, a dzięki temu unikniesz nieprawidłowości i ewentualnych kar nakładanych przez organy kontrolne.

Ochrona środowiska od A do Z dostarczy Ci wskazówek dotyczących:

  • Emisji do powietrza,
  • Gospodarki odpadami,
  • Emisji hałasu,
  • Gospodarki wodnej,
  • Pozostałych obowiązków związanych z ochroną środowiska.

Przetestuj pierwszy numer bezpłatnie »

 
 

Zapisz się

 
 
 

Zarządzaj swoim kontem:

 

Drogi Użytkowniku, wychodzimy naprzeciw Twoim oczekiwaniom – masz możliwość zarządzania swoim kontem. Jeśli np. planujesz urlop, możesz ograniczyć częstotliwość wysyłek poprzez usługę Mała przerwa. Umożliwiamy Ci m.in. edycję Twoich danych osobowych, za co otrzymasz wyjątkowego, bezpłatnego e-booka. Sam decydujesz, które nasze elettery – spośród 16 kategorii tematycznych - chcesz otrzymywać i jak często.

 
Kurier specjalisty ds. ochrony środowiska

Wiarygodna
firma

Kurier specjalisty ds. ochrony środowiska

Atest
antyspamowy

Kurier specjalisty ds. ochrony środowiska

Ochrona
Twoich danych

Sprawdź, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe »