Instalacje Elektryczne

Co przepisy mówią o miejscu montażu przydomowej instalacji PV

Zobacz na stronie WWW

 
ELETTER MERYTORYCZNY
 

27 czerwca 2025

Portal Elektryka
 
 
Aktualności Energia OZE Pomiary elektryczne Akademia elektryka
 
 

uniwersalny

 
 
Szanowni Państwo
 

Instalacje fotowoltaiczne na dachach i w ogródkach domów jednorodzinnych to już widok powszechny. Czy wiedza o zasadach ich instalowania jest równie powszechna? Niestety nie. W czerwcowym numerze „Pod Napięciem” przedstawiamy więc podstawowe informacje na temat montażu przydomowych instalacji fotowoltaicznych. To nie tylko porady techniczne, mówiące o tym, jak mocować panele PV na dachach skośnych i płaskich lub do gruntu, jak dobrać zabezpieczenia i okablowanie. Piszemy też uprawnieniach, które powinien mieć instalator PV i o wymogach prawa budowlanego, konieczności zwracania uwagi na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz prawo sąsiedzkie wynikające z Kodeksu cywilnego.

Polecam

Szanowni Państwo Wiesław Waliszewski,

redaktor „Pod Napięciem”

 
 
 

OSTATNI MOMENT NA ODBIÓR PREZENTÓW!

 
 

uniwersalny

 
 
 
Co przepisy mówią o miejscu montażu przydomowej instalacji PV

Przed podjęciem decyzji o lokalizacji paneli PV, trzeba uwzględnić zapisy: prawa budowlanego, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz prawa sąsiedzkiego wynikającego z Kodeksu cywilnego.

Obowiązujące przepisy nie precyzują minimalnej odległości między panelami fotowoltaicznymi a granicą działki. Należy jednak zapoznać się z warunkami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (pod warunkiem że taki plan dla rozpatrywanej nieruchomości został uchwalony). To właśnie ten dokument może zawierać szczegółowe zapisy dotyczące minimalnej odległości instalacji fotowoltaicznych od granicy działki, rodzaju dopuszczalnych konstrukcji czy wymogów estetycznych.

W przypadku braku MPZP dla danego terenu można stosować się do przepisów rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. Co prawda nie dotyczy to bezpośrednio instalacji PV, jednakże stosowanie się do nich pozwala zminimalizować ryzyko ewentualnych roszczeń sąsiedzkich.

Warto pamiętać, że panele fotowoltaiczne często montowane są na dachu, więc w tych przypadkach to bryła budynku będzie determinowała odległość od granicy działki.

Czytaj więcej »
 
 
 
 
 
W czerwcowym numerze „Pod Napięciem”

Statyczne łączniki niskiego i średniego napięcia, ich parametry i obszary zastosowań

Instalacje smart home

Selektywność wyłączników różnicowoprądowych

Pomiar poziomu oświetlenia na powierzchniach otaczających miejsca pracy

Wymagania PN-EN IEC 61730-1 dotyczące komponentów modułów fotowoltaicznych

Remonty linii elektroenergetycznych w orzeczeniach sądów

Wykaz wybranych nowych Polskich Norm

Czytaj więcej »
 
 
 

uniwersalny

 
 
 
 
Montaż paneli PV na dachu skośnym

W przypadku dachów skośnych (bardzo popularnych w naszym kraju) wymagane jest szeregowe ustawienie modułów PV, co oznacza, że wszystkie są ułożone w jednym kierunku i z takim samym pochyleniem.

W przypadku montażu paneli na dachu skośnym odchodzi nam problem ich czyszczenia, ponieważ panele oczyszczają się grawitacyjnie podczas opadów atmosferycznych.

Co ważne, w zależności od pokrycia dachowego montaż paneli na dachu skośnym będzie różny. W przypadku dachów pokrytych blachodachówką montaż paneli PV odbywa się za pośrednictwem śrub dwugwintowych wkręconych w krokwie, na których montuje się adaptery i szyny aluminiowe – właśnie na takiej konstrukcji umieszcza się później moduły fotowoltaiczne. Zamiast śrub dwugwintowych można również zastosować mostki – bez profili aluminiowych. Wyzwaniem przy tego typu montażu okazuje się właściwe wytyczenie krokwi, które można odnaleźć za pomocą jednego z poniższych sposobów:

Czytaj więcej »
 
 
 
 
 
W „Portalu Elektryka”: Silniki indukcyjne – asynchroniczne klatkowe

Silniki trójfazowe i jednofazowe indukcyjne (asynchroniczne) różnią się przede wszystkim liczbą faz, co wpływa na ich zasady działania.

Główne różnice

Zasilanie

  • Silnik trójfazowy: Jest zasilany trójfazowym napięciem. Jest to najczęstszy rodzaj silnika w przemyśle ze względu na swoją efektywność i płynność pracy.
  • Silnik jednofazowy: Zasilany jest jednofazowym napięciem. Jest bardziej popularny w zastosowaniach domowych i mniejszych aplikacjach, gdzie trójfazowe zasilanie może być trudniejsze do uzyskania.

Uruchamianie:

  • Silnik trójfazowy: Samoczynnie startuje i ma lepsze właściwości rozruchowe. Nie wymaga dodatkowych urządzeń rozruchowych w większości przypadków.
  • Silnik jednofazowy: Wymaga specjalnych układów startowych np. kondensatorów do rozpoczęcia obrotów. Jest bardziej skomplikowany w aspekcie rozruchu niż silnik trójfazowy.
Czytaj więcej »
 
 
 
Spodobał Ci się nasz e-letter? Poleć go innym! »
Jeśli jeszcze nie jesteś użytkownikiem Portalu Elektryka
skorzystaj z oferty »
 
 

Zarządzaj swoim kontem
Drogi Użytkowniku, wychodzimy naprzeciw Twoim oczekiwaniom - masz możliwość zarządzania swoim kontem.

 

Sprawdź, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe »