Porady z Excela

Kolumna warunkowa w Power Query.

Zobacz na stronie WWW »

Porady z Excela

28 października 2020 r.

 

Baner

 
 

Drogi Czytelniku!

Podczas tej lekcji przedstawimy zagadnienie kolumny warunkowej w Power Query. Zagadnienie to omówimy na przykładach - jednym z nich będzie wyznaczenie premii dla handlowców w zależności od poziomu sprzedaży. Jednak wyniki nie będą zależały tylko od progów sprzedaży, ale też od wygenerowanego obrotu. Dzięki temu pokażemy dodatkowe możliwości kolumny warunkowej, ale też pewne jej ograniczenia. Przejdź na sam dół tego listu i kliknij w "Dowiedz się więcej" - znajduje się tam darmowy zwiastun lekcji. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy i jeszcze dziś zaloguj się na www.sprytnyexcel.pl!

Z lekcji dowiesz się:

 

Życzymy przyjemnej lektury!

 
 

Jeśli Ty też miałeś już dość nudnej i męczącej pracy w Excelu

Jeśli Ty też miałeś już dość nudnej i męczącej pracy w Excelu – właśnie znalazłeś rozwiązanie!

Poradnik „Excel w praktyce” jest najobszerniejszym zbiorem praktycznych porad i wskazówek dotyczących Excela, jaki ukazał się na polskim rynku. Dzięki nim usprawnisz swoją pracę w Excelu. Oszczędzisz mnóstwo czasu, który do tej pory traciłeś.

Twoimi doradcami będą certyfikowani specjaliści ds. Excela, co gwarantuje najwyższy poziom merytoryczny poradnika. Jest on przy tym napisany w taki sposób, by każdy nawet niezaawansowany użytkownik, mógł go zrozumieć i wykorzystać.

Dowiesz się z niego m.in.:

  • Jak porządkować dane z wykorzystaniem funkcji tekstowych?
  • Co zrobić, aby móc korzystać z gotowych makr w dowolnych arkuszach?
  • W jaki sposób wykonać formatowanie warunkowe?
  • Co zrobić, aby szybko i poprawnie zbudować tabelę przestawną

Zobacz więcej >>

 
 

Jak wykorzystać okno zaznaczania do usuwania wielu niepotrzebnych obiektów w Excelu?

Czasami kopiuję do arkusza Excela informacje zawarte na stronach WWW. Trudno jest zaznaczyć na stronie internetowej tylko potrzebne treści i dlatego często wraz z interesującymi mnie danymi do arkusza wklejane są również zbędne formanty czy inne obiekty graficzne. Chciałbym usunąć te wszystkie elementy, ale niektóre są tak małe, że ciężko je zaznaczyć. Czy jest jakiś inny sposób zaznaczania i usuwania tych elementów niż za pomocą myszy?

Excel od wersji 2007 oferuje narzędzia do zaznaczania (a także szybkiego ukrywania bądź odkrywania) elementów osadzonych w arkuszu – Okienko zaznaczenia.

Jak wykorzystać okno zaznaczania do usuwania wielu niepotrzebnych obiektów w Excelu?

Rys. 1. Fragment strony internetowej po wklejeniu do arkusza

Aby usunąć obiekty, na karcie Narzędzia główne, w grupie poleceń Edycja wybierz Znajdź i zaznacz Okienko zaznaczenia. Po prawej stronie arkusza pojawi się okienko zaznaczenia. Będą w nim wyświetlone wszystkie obiekty osadzone w aktywnym arkuszu.

Jak wykorzystać okno zaznaczania do usuwania wielu niepotrzebnych obiektów w Excelu?

Rys. 2. Okienko zaznaczenia z umieszczonymi obiektami

Po prawej stronie każdego obiektu znajduje się pole oznaczające, czy dany element jest widoczny, czy ukryty. Jeśli w tym polu znajduje się obrazek oka, to element jest widoczny. Możesz kliknąć to pole, aby ukryć lub odkryć obiekt. Kliknij nazwę elementu w okienku zaznaczenia, aby zaznaczyć dany obiekt, a następnie naciśnij przycisk Delete, aby go usunąć. W ten sam sposób usuń pozostałe zbędne obiekty.

Jak wykorzystać okno zaznaczania do usuwania wielu niepotrzebnych obiektów w Excelu?

Rys. 3. Zaznaczenie elementu w okienku zaznaczenia

Można zaznaczyć wiele elementów, przytrzymując wciśnięty klawisz Ctrl.

Zaznaczenie niektórych elementów (takich jakich formanty) może być niemożliwe. Aby zaznaczyć te elementy, trzeba wcześniej na karcie Deweloper, w grupie poleceń Formanty wybrać opcję Tryb projektowania. Jeśli karta Deweloper nie jest widoczna, to kliknij Przycisk pakietu Office lub rozwiń menu Plik, a następnie Opcje programu Excel. W zakładce Popularne wybierz opcję Pokaż kartę Deweloper na wstążce i kliknij OK.

Jak wykorzystać okno zaznaczania do usuwania wielu niepotrzebnych obiektów w Excelu?

Rys. 4. Włączanie trybu projektowania

Po usunięciu wszystkich elementów zamknij okienko zaznaczenia, klikając krzyżyk w prawym górnym rogu tego okienka. Jeśli włączyłeś wcześniej tryb projektowania, wyłącz go poprzez wybranie na karcie Deweloper, w grupie poleceń Formanty polecenia Tryb projektowania.

 
Porady z Excela
 

Dowiedz się więcej »

 
Porady z Excela
Porady z Excela

Newsletter przygotowany we współpracy portalu
Sprytny Excel oraz poradnika Excel w praktyce.

 
Porady z Excela

Wiarygodna
firma

Porady z Excela

Atest
antyspamowy

Porady z Excela

Ochrona
Twoich danych

Sprawdź, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe »